Ślady słowiańszczyzny zachowane w nazwach miast i rzek II

Miejscowości na terenie dolnych Łużyc (Delne Łuzicy):

  1. Babin Baben bei Drehna
  2. Barak Vorwerk bei Lubbenau
  3. Baran Bahren
  4. Barce Barzig
  5. Barść Forsta
  6. Barść Stary Alten-Forsta
  7. Berkława Berklau
  8. Beżkow Beskow
  9. Bjeła Góra Bielgure
  10. Bjełow Bohlow
  11. Bocyn Botzen
  12. Boroj Bohrau
  13. Boryń Bahren
  14. Bośac Boschwitz bei Lubbenau
  15. Briwałd Freiwalde
  16. Brjazanki Bresenchen
  17. Brjozow Birkenberge
  18. Brody Pforten
  19. Bronkowy Branke
  20. Bróżańce Scheuno
  21. Buchojc Klein-Beuche bei Lubbenau
  22. Buchow Gross-Beuche
  23. Bukow Buckow
  24. Bukowina Buchholz im Kreise Starkow
  25. Bukowinka Peitzendorf
  26. Bukowka Buckowke
  27. Buść Beutsch
  28. Butowka Bate
  29. Buźemyślje Bademausel
  30. Bżeź Sese bei Lubbenau
  31. Cerkwica Zerkwitz bei Lubbenau
  32. Cernjow Rutzke
  33. Cowe Zaue
  34. Cybalin Zibelle
  35. Damna Dahme
  36. Darbna Stara Alt-Dobern
  37. Derbno Dobern
  38. Dłope Kittlitz bei Lubbenau
  39. Dłusk Dolzig
  40. Dłużańki Stossdorf
  41. Dobrobuz Doberbus
  42. Dobryług Dobrolug
  43. Dolane Dolechen
  44. Domaśajce Domsdorf
  45. Drjonow Drehna
  46. Drobkowy Kahnsdorf
  47. Drochow Drochow
  48. Dube Duben
  49. Dublice Truplitz
  50. Dubojce Daubendorf
  51. Dubrawa Kruge
  52. Dwory Durrhofen
  53. Gasyn Gassen
  54. Geśćeraz Gasterode
  55. Glichow Glicho
  56. Golin Galen
  57. Goliśyn Golssen
  58. Gorańki Gorenchen
  59. Góze Kahnsdorf
  60. Gozna Gosda
  61. Grabice Grabendorf
  62. Grabin Finsterwalde
  63. Grabków Grabkow
  64. Granów Granow
  65. Grjeśna Griesen an der Neise Gutte
  66. Grość Kickebusch bei Lubbenau
  67. Groźiśćo Sonnenwalde
  68. Gubin Guben
  69. Gustoje Grossenbaide
  70. Hagnow Hahnchen
  71. Hartmanojce Hartmannsdorf
  72. Hogrozna Oggrosen
  73. Hołtna Altnow
  74. Hugline Orgeln
  75. Huśa Góra Hausberg
  76. Chańc Golbitz
  77. Chochoł Kuckelsberg
  78. Chółc Golzig bei Golssen
  79. Chósćik Lasdorf
  80. Chośeśće Schlabendorf
  81. Chudowina Mittenwalde im Kreise Starkow
  82. Chwałojce Quolsdorf
  83. Jaligojce Jocksdorf
  84. Jamnice Jamnitz
  85. Jamno Jahmno
  86. Jareśk Jarischke
  87. Jaserna Jessen
  88. Jaserń Jessern
  89. Jata Jate
  90. Jawora Janer
  91. Jazorce Malenchen
  92. Jazory Gross-Jaser
  93. Jeleńce Gellnitz
  94. Jemelnica Jemlitz
  95. Jutrebog Juterbog
  96. Kaława Kalau
  97. Kałk Kalke
  98. Kamena Steinkirchen
  99. Kamena Kemmen
  100. Kamenc Kemnitz
  101. Kameńki Kaminchen
  102. Kisturina Kustrin
  103. Klećiśća Klesen
  104. Kljeśojc Klein-Klesse bei Lubbenau
  105. Kljeśow Gross-Klesse
  106. Klodnej Kladen bei Lubbenau
  107. Koblej Kabel
  108. Kochanojce Kocksdorf
  109. Kołow Kohlow
  110. Kónjow Pferden
  111. Konopatna Kantdorf
  112. Kosmejce Jocksdorf
  113. Kosomot Kossenblatt
  114. Kóstkow Kirchhain
  115. Kozłow Kasel bei Golssen
  116. Krje Sakrow
  117. Krolow Krohlo
  118. Krosyn Krossen
  119. Kśawlica Krawlitz
  120. Kśimice Krimnitz bei Lubbenau
  121. Kśuświca Krausnik
  122. Kudmeń Kaden
  123. Kuśej Ullersdorf
  124. Kuśkow Kuschke
  125. Lamboconja Durrenwolf
  126. Łaz Lase
  127. Łazk Looske
  128. Libeśin Lipten
  129. Libie Liebitz
  130. Lindroz Linderode
  131. Line Leine
  132. Lipna Leipe bei Pforten
  133. Ljeska Lieschen
  134. Ljeskej Leskel
  135. Lubchoł Leubchel
  136. Lubin Lubben
  137. Lubń Gross-Lubbenau
  138. Lubnjow Lubbenau
  139. Lubolce Lubolz
  140. Luboraz Luberose
  141. Łukowica Luckajz
  142. Łuki Lucke
  143. Łukow Luckau
  144. Lutol Gross-Leuten
  145. Maliń Mahlen
  146. Malinki Malenchen
  147. Małksa Molkwitz
  148. Marcośice Markersdorf
  149. Maśow Maschen bei Finsterwalde
  150. Młoże Mlode
  151. Merzow Schmorso
  152. Miśk Neundorf bei Lubben
  153. Mochlice Mochlitz
  154. Mochow Mache
  155. Móst Wendisch-Musta
  156. Mrócna Bretschen
  157. Mukwar Muckwar
  158. Mułkece Mulknitz
  159. Murjow Meauro
  160. Naźejece Nehsdorf bei Finsterwalde
  161. Ńewjeś Niebisch
  162. Niwerła Niwerle
  163. Niwica Niewitz
  164. Njabodojce Nebendorf
  165. Njacyna Bibersdorf
  166. Nagluz Lammsfeld
  167. Njamaśchleb Nimaschklebe
  168. Nosydłajce Nossdorf
  169. Nowa Njewa Neu-Zauche
  170. Nowa Wjas Ritzneudorf bei Golssen
  171. Olberna Olbran
  172. Holberna Hohlbrunn
  173. Parsk Wusterhausen bei Berlin
  174. Pinow Pinno
  175. Podmokła Podemak
  176. Podrożdź Buderose
  177. Pokużel Bokuschel
  178. Pricyn Pritzen
  179. Pribreg Furstenwalde
  180. Pyśym Pose
  181. Radochlice Redchensdorf
  182. Radom Radensdorf bei Lubben
  183. Radowańk Radensdorf
  184. Radyń Gross-Raden
  185. Radyńc Klein-Raden
  186. Rańchow Treppendorf
  187. Ranśow Ranzow
  188. Rewojce Redlitz bei Lubbenau
  189. Rjasne Ressen
  190. Rjasnik Briesnik
  191. Rjaśćan Breschen bei Sonnenwalde
  192. Rikowałd Reichwalde
  193. Rogow Horno
  194. Rogow Ragow bei Lubbenau
  195. Rudna Reuden
  196. Rudow Altnow
  197. Rukow Liebenwerda

  198. Rycharojce Reicherskreuz

  199. Sćenojce Stennewitz bei Lubbenau

  200. Selc Zelz

  201. Słopice Schlepzig

  202. Sowej Eulo

  203. Spicharow Speichro

  204. Sprejchrow Spreichrow

  205. Stare Sedło Starzeddel

  206. Sterbrice Stobritz

  207. Stoki Stacje

  208. Storkow Storkow

  209. Stweśno Peschen

  210. Swjetow Sswito

  211. Sykadłow Ziekadel

  212. Syneńce Zinnitz

  213. Śadow Schadow

  214. Śelnica Schellnitz

  215. Śerpśow Erpitz

  216. Śmarżow Schmerso bei Sonnenwelde

  217. Śrebice Trebitz

  218. Śtańśojce Eissdorf bei Lubbenau

  219. Śtotup Stothof bei Lubbenau

  220. Śtotupk Stossdorf

  221. Śtregow Strege

  222. Śupice Schipsdorf

  223. Śylde Schildo

  224. Tarpe Terpe

  225. Tłukom Schonfeld bei Lubbenau

  226. Torgow TorgauStadt

  227. Tornow Torno

  228. Trebulje Triebel

  229. Treplin Tschepeln

  230. Treśojce Schecksdorf

  231. Trupe Straupitz

  232. Tupc Teupitz im Kreise Storkow

  233. Ulojce Deulowitz

  234. Waldow Waldow

  235. Welchna Biskendorf

  236. Werchowna Werche

  237. Wikow Elsterwerda

  238. Wiłowa Eulo

  239. Witanojce Witmannsdorf

  240. Witśebog Jutrebog

  241. Wormlag Wormlage

  242. Wośkalawa Kahnsdorf bei Lubbenau

  243. Wośkojce Exdorf

  244. Wotrow Doberstroh

  245. Wotrowce Bischdorf

  246. Wusokej Wiessack

  247. Wyrtśowaś Atterwasch

  248. Załuż Salhausen

  249. Zarjec Sahritz

  250. Zasłomeń Sassleben

  251. Zgorelc Gorlitz im der Ober-Lousitz

  252. Zmjeśow Gross-Moso

  253. Zmjeśowk Klein-Moso

  254. Zrakow Srakow

  255. Żadow Sade

  256. Żałgosć Salgast

  257. Żarnow Baworski Deutsch-Sorno

  258. Żarow Sorau

  259. Żełm Baruth

  260. Zelnojce Hinneberg bei Lubbenau

  261. Żemr Sommerfeld

  262. Źimorojce Simmersdorf

  263. Żrobolce Trebatsch

  264. Żytym Settinchen

  265. Bageńc Bagenz

  266. Barbuk Barenbruck

  267. Bjeła Biela

  268. Bjełośin Belten

  269. Błobośojce Bloischdorf

  270. Bobolce Boblitz

  271. Bobośojce Bansdorf

  272. Bobow Babe

  273. Bolaśojce Bolschwitz

  274. Bórkowy Burk

  275. Bośojce Bosdorf

  276. Brama Brahmo

  277. Brjaze Briesen im Kreise Kalau

  278. Brjazyna Briesen

  279. Brjazynka Bresenchen im Kreis Kottbus

  280. Brodkojce Brotkowitz

  281. Brunswik Brunswik Vorstadt Kotbus

  282. Bukojna Buchwalde bei Senftenberg

  283. Bukojc Klein-Buckow

  284. Bukow Gross-Buckow

  285. Bukowina Buchhoz im Kreise Kalau

  286. Carna Zschorna

  287. Cazow Zasow

  288. Cersk Zschernitz

  289. Dalic Dalitz

  290. Debsk Debrik

  291. Deśank Dissenchen

  292. Deśno Dissen

  293. Długe Dluge

  294. Dobrińe Małe Klein-Dobern bei Sonnenwelde

  295. Dobrine Małe Klein-Dobern im Kreise Kotbus

  296. Dobrine Welike Gross-Dobern

  297. Domaśojce Domsdorf

  298. Drejce Wuste Drewitz

  299. Drjeżnice Drischnitz

  300. Drjonow Drehnow

  301. Drjowk Drebkau

  302. Dube Eicho

  303. Dubrawa Dubrau in Kreise Kalau

  304. Dubrawka Dubrauke

  305. Dubrawka Frauendorf

  306. Giśkojce Geisendorf

  307. Glinsk Glinzig

  308. Gogołow Gross-Gagel

  309. Gogołowk Klein-Gagel

  310. Gólaśow Golschow

  311. Gółbin Gulben

  312. Golink Galinchen

  313. Gołkojce Kolkwitz

  314. Góriz Goritz

  315. Górki Gorik

  316. Górna Milkersdorf

  317. Górow Guhrow

  318. Gozd Gosda

  319. Grabice Grabitz

  320. Gribownja Gribow

  321. Gródk Spremberg

  322. Grożiśćo Grotsch

  323. Gurjonow Kumptendorf

  324. Hańk Hahnchen

  325. Hażow Hasow

  326. Grabie Heinrichsfelde

  327. Horlica Horlitz

  328. Husoka Weissagk

  329. Huśtan Wustenhain

  330.  Charlottendorf

  331. Chmelow Schmelwitz

  332. Chojane Kandorf

  333. Chorice Goritz

  334. Chosćik Lasdorf

  335. Chośebuz (Khoćebe) Kotbus

  336. Chusej Kausche

  337. Jabłoń Gablenz im Kreise Kotbus

  338. Jamice Jamlitz

  339. Janśojce Janschwalde

  340. Jaseń Jessen

  341. Jazork Jasrik im Kreise Spremberg

  342. Jażyn Jaschen

  343. Kałkojce Kalkwitz

  344. Kibuś Kickenbusch

  345. Klejśnik Wolkenberg

  346. Klinka Klinge

  347. Kochanojce Kocksdorf im Kreise Spremberg

  348. Kokrjow Kockrow

  349. Kólsk Weliki Gross-Koltzig

  350. Kólsk Mały Klein-Koltzig

  351. Kotłow Katlau

  352. Komorow Zły Senftenberg

  353. Kopac Koppatz

  354. Kopańce Neuhausen im Kreise Kotbus

  355. Koreń Kahren im Kreise Kotbus

  356. Kosobuz Kunnersdorf im Kreise Kotbus

  357. Kosojce Kosswig im Kreise Kalau

  358. Kośnojce Koschendorf im Kreise Kalau

  359. Kośyna Welika Gross-Koschen

  360. Kośyna Mała Klein-Koschen

  361. Kózle Kasel

  362. Kromoła Krummlau

  363. Kśiśow Krischow

  364. Łakomej Lakoma

  365. Leda Lehde

  366. Łazk Leeskow

  367. Lejśće Horno im Kreise Spremberg

  368. Ljeska Lieska

  369. Ljeskej Lieske

  370. Ljeżyny Leschen

  371. Limbórk Limbarg

  372. Lindow Lindchen

  373. Lipre Leipe

  374. Liśkow Gross-Liskow

  375. Liśkowk Klein-Liskow

  376. Łoboźice Lobendorf

  377. Łojojc Klein-Loje

  378. Łojow Gross-Loje

  379. Lubanojce Laubsdorf

  380. Lubochow Lubachow im Kreise Kalau

  381. Lubość Laubst

  382. Łuta Laute

  383. Lutobór Polsberg

  384. Lutol Gross-Leuthen

  385. Maliń Greitenhain

  386. Matyjojce Mattendorf

  387. Modłej Madlo

  388. Mokre Mukro

  389. Mokśoja Mokro

  390. Móst Heinersbruck

  391. Myśyn Mischen

  392. Namorojce Ilubersdorf

  393. Naseńce Wiesendorf

  394. Njaboźkojce Naundorf im Kriese Kalau

  395. Nowa Wes Neuendorf im Kriese Kotbus

  396. Niwerla Jetschko

  397. Ochoza Drachhausen

  398. Ólśyna Oelsnig

  399. Paprótna Paprotten

  400. Pień Peitz

  401. Popojce Papitz

  402. Praśywica Schonhaide

  403. Prjawoz Febro

  404. Prożym Proschim

  405. Pśiług Preilak

  406. Pśiny Missen

  407. Radojz Radewiese

  408. Radowaśojce Radensdorf im Kriese Kalau

  409. Radowiz Radeweise

  410. Raduś Radusch

  411. Raduść Rehnsdorf

  412. Raje Rojtz

  413. Rakow Rakow im Kriese Kalau

  414. Rampuś Reinbusch im Kriese Kotbus

  415. Rań Gross-Raschen

  416. Rańk Klein-Raschen

  417. Raśyny Ressen

  418. Redor Reddern

  419. Repiśćo Reppist

  420. Repty Repten

  421. Rogeńc Branitz

  422. Rogozna Wilmersdorf

  423. Rogozno Rogosno

  424. Rowna Rauno

  425. Rubyń Ruben

  426. Rudna Reuden

  427. Ruśc Reuthen

  428. Sćeńc Steinitz

  429. Sedliśćo Zedlitz

  430. Słomeń Schlamen

  431. Słychow Schlichow

  432. Smogorow Schmogrow im Kreise Kalau

  433. Smogorjow Schmogrow im Kreise Kotbus

  434. Sowjo Sauo

  435. Strjazow Striesow

  436. Strobice Strobitz im Kreise Kotbus

  437. Suchy Gozd Durrwalde

  438. Sywik Graustein

  439. Śkodow Schkadow

  440. Śkodow Skadow

  441. Skjarbość Schorbus

  442. Śisej Wolfshain

  443. Terp Terpe

  444. Tornojsk Tornitz

  445. Tórnow Turnow

  446. Trebejce Trebendorf

  447. Tśadow Stradow

  448. Tśawnica Tranitz

  449. Tsipkow Zschipkau

  450. Tśuckoje Straussdorf

  451. Turej Tauer

  452. Hus Maust

  453. Welcej Welze

  454. Werbno Werben

  455. Wiki Petershain
  456. Wintorp Winddorf
  457. Wjaska Wesko
  458. Wjetośow Vetschau
  459. Wołobuz Allmosen
  460. Worlice Horlitz
  461. Woseńck Klein-Ossnig
  462. Woseńk Gross-Ossnig
  463. Wośkalawa Schonbeck
  464. Wośkow Woschkow
  465. Wotśow Ostro im Kriese Kotbus
  466. Wuraz Auras
  467. Zakrejc Wadelsdorf
  468. Zakrjow Turkendorf
  469. Zarnow Sorno
  470. Zasery Rosendorf
  471. Zaspowy Saspe
  472. Zelezne Selesen
  473. Zuśow Suschow
  474. Żandowy Sandow
  475. Żargoń Sergen
  476. Źewink Klein-Duben
  477. Źiwize Siewisch
  478. Żylow Sylow
  479. Żylowk Merzdorf

1 komentarz do “Ślady słowiańszczyzny zachowane w nazwach miast i rzek II

  1. Pingback: Zmyślone pogaństwo. Czy nasi słowiańscy przodkowie byli ateistami? | Imperium Lechitów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s